A Fény Nemzetközi Éve egyik első eseményének az óbudai Polaris Csillagvizsgáló ad otthont. A Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) két amatőr tagja, Bajmóczy György és Czinder Gábor közös asztrofotó-kiállítása nyílik meg február 3-án 19 órakor.
A szervezők a kiállítást életkortól függetlenül ajánlják mindazoknak, akiket érdekel a csillagok titokzatos világa.
A Nyíregyházi Főiskola Vizuális Kultúra Intézete, és a Művészeti Szakközépiskolák Szövetsége (MŰSZA) alkotási-tervezési pályázatot hirdetett a szakközépiskolák tanulói számára. A versenyre 54 tanulói munka érkezett, amelyből öt kategóriában (festészet, képgrafika, szitanyomat, fotó, ötvös) 1-1 első, második és harmadik díjat adott ki a művésztanárokból álló bírálóbizottság. A díjátadással egybekötött kiállítás megnyitóra a résztvevő diákok, hozzátartozóik és felkészítő tanárok jelentek meg az érdeklődők és a helyi sajtó képviselői mellett. A megjelenteket Dr. Szepessy Béla intézetigazgató köszöntötte, a pályamunkákat, közöttük a díjazottakat Gaul Emil egyetemi tanár méltatta. A díjazottak az oklevél mellett (tervezte Huszthy Edit) értékes könyvjutalmakat és rajzeszközöket vehettek át.
A program helyszíne: D épület, Kerengő
A programsorozatban a természettudomány területeiről válogatunk előadásokat. Törekedünk arra, hogy a tudomány kurrens témái kerüljenek a diákok elé neves, a saját szakterületükön kiemelkedő eredményekkel rendelkező kutatók tolmácsolásában. Az előadásokat elsősorban az Eötvös Gimnázium diákjainak és partnerintézményeink tanulóinak ajánljuk, de várjuk a város minden érdeklődőjét. A sorozatban elsőként dr. Sükösd Csaba volt a vendégünk, aki Atomenergia a 21. század elején címmel mutatta be a nukleáris energia lehetőségeit, és napjaink tendenciáit a világ energiapolitikájában. A második előadás a kémia, biológia és fizika határterületéhez kapcsolódik. Témája pedig apropót ad a fény évéhez való kapcsolódásra.
Az előadó ezúttal Dr. Kele Péter, az MTA-TTK Szerves Kémiai Intézet tudományos főmunkatársa, a „Lendület” Kémiai Biológia Kutatócsoport vezetője lesz.
Az előadás kivonata:
Az elektromágneses sugárzás emberi szem számára is látható hullámhossz-tartománya nem csak a mindennapi életünket színesíti meg. Mind a molekuláris biológia, mind a mikroszkópos kutatások terén bekövetkezett forradalmian új megoldások lehetővé tették, hogy az egyes sejtalkotókat, biomolekulákat szelektíven és helyspecifikusan is „kiszínezzük”. A mai modern molekuláris biológiai és élettani kutatások elengedhetetlen részévé váltak a különféle, fluoreszcencia detektálásán alapuló mikroszkópos eljárások. E technológiák jelentőségét jól mutatja, hogy a közelmúltban (2008, 2014) kétszer is a fluoreszcens jelzési eljárások terén elért eredményekért ítélték oda a kémiai Nobel-díjat. Az előadás betekintést nyújt a tudományos kutatás e színes részébe az egyszerű festési eljárásoktól a szuperfelbontású fluoreszcens mikroszkópiáig.