A World Science Forum egyik szekciója A Fény Nemzetközi Évéhez kapcsolódik.
A kortárs művészeti kiállítás, mely a fény különböző megjelenési formáit mutatja be Kepes György munkássága előtt tiszteleg. A fény-árnyék hatás, a tükröződések, a spirituális és a technikai fény közötti különbséget, esetleges párhuzamokat több alkotó művén keresztül járja körbe a tárlat.
Megnyitó: 2015. november 4. (szerda)
A kiállítás megtekinthető 2015. december 31.-ig.
Kiállítók: Mátrai Erik, Szabó Amanda, Szigeti G. Csongor, Szvet Tamás
2015. november 5-én 16 órakor nyílik kiállítás Kallai Sándor veszprémi festőművész festményeiből Fényszakok címmel. A kiállítás november 20-ig lesz látható a Lovassy László Gimnáziumban.
A verseny célja, hogy a tanulók nemzeti klasszikusaink és a kortárs magyar költők alkotásainak előadásával ápolják és továbbvigyék a költészet ismeretét és szeretetét, valamint a Fény Nemzetközi Évéhez kapcsolódóan elhangozzanak olyan versek, amelyek tartalmazzák a fény motívumát. Pl. Kosztolányi Dezső: Hajnali részegség, Tóth Árpád: Esti sugárkoszorú, Lélektől lélekig, Mécs László: Fényt hagyni magunk után, stb. A lista szabadon bővíthető a fenti szempontok figyelembe vételével.
Baranya megyéből iskolánként 2-2 tanulót várunk, akik egyénileg versenyeznek.
A részletes versenyfelhívás iskolánk honlapján megtalálható.
Csontváry 1903-ban, karácsony előtt néhány nappal és Betlehemben festette meg a Fohászkodó üdvözítő című kisméretű olajfestményét. A középütt álló Jézus mindenkit hív, de a jobb alsó sarokban távozó tömeg csalódását fejezi ki, a jobb felső sarokban templomba vonuló emberek csak a szokásnak hódolnak, Jézus mellett közvetlen közel két gyászruhába öltözött alak térdel egy sírkőlapra. Mögöttük mandulafenyő szökik az égbe. A kép bal felső sarkában Mózes áll a kőtáblákkal, mint szobor. Mit fejeznek ki a jelképek, a beállítások, az utalások?
Michelangelo és Botticelli nappali fénynél keverte a festéket, és nem gyertyafénynél alkot-tak, valószínűleg ezért olyan ragyogóak a színek a Sixtus-kápolnában. A Pannon Egyetem Mérnöki Karának kutatói határozták meg, hogy milyen legyen az a csúcstechnológiás megvilágítás, amelyet Michelangelo halálának évfordulóján kapcsoltak fel.
A meghívó letölthető innen: [PDF]
A műsor az égitesteket mutatja be zeneműveken keresztül. A zenét hallgatva egy kivetítőn az adott égitestről látványos képeket láthatunk.
- Kicsik bemutatkozása: kamaraprodukciók. Nappal és csillagokkal kapcsolatos dalok megzenésítései.
- Beethoven: Holdfényszonáta
- Debussy: Clair de lune
- Gustav Holst: Mars /négykezes/
A Magyar Rajztanárok Országos Egyesületének Gyermek és Ifjúsági Vizuális Művészeti Műhelyarchívuma (MROE Kaptár Archívum) kiállítást rendez FÉNY-ELEMEK címmel a 20 éves Rajz OKTV pályamunkáiból. A kiállítás mellett a látogatók részt vehetnek egy előadáson a kapcsolódó módszertani lehetőségekről.
14 óra
Köszöntőt mond: Kroó Norbert akadémikus, a Fény Éve programbizottság elnöke
Előadás: Szőllősi-Nagy András egyetemi tanár: A XX. századi fényművészet: kontextus és kronológia
15 óra
FÉNYÚT – portréfilm Csáji Attiláról
(hossza: 52 perc) Készült: 2015-ben
Rendezte: Borbás Tamás. Szerkesztő riporter: Szemadám György. Zene: Dubrovay László. A film a Fény Nemzetközi Éve alkalmából készült a Magyar Művészeti Akadémia portréfilm sorozatában, a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával.