Milyen titkokat rejt a születő csillagok fénye?
dr. Kóspál Ágnes (MTA CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet)
A Nap és a hozzá hasonló csillagok, valamint bolygórendszereik keletkezése egyike az emberiség legősibb kérdéseinek. Ma ugyanez a téma a modern asztrofizika egyik legnagyobb erőkkel kutatott, legizgalmasabb területe, amely napjainkban újabb nagy lendületet vesz a chilei ALMA szubmilliméteres antennahálózat elkészültével. A születőben lévő csillagok fénye ugyanis a mi szemünkkel láthatatlan, infravörös és szubmilliméteres tartományba esik. Az előadásban arról lesz szó, hogyan szerezhetünk információt a csillagkeletkezésről különböző hullámhosszúságú fénysugarak megfigyelésével, felvillantva az ALMA első szenzációs eredményeit is.
Alapfeltevésünk, hogy tanárként és diákként is közös nyelvünk lehet a mese, a testi és szellemi nevelésen túl a diákok lelki fejlődésére is figyelnünk kell. A mesén keresztül a diákok a felfedeztető tanítás (inqiury based learning) elemeire támaszkodva érthetik meg az őket körülvevő világ szabályszerűségeit. A tanulói kísérletezést, közvetlen tapasztalatszerzést egy, a hétköznapi életében megtapasztalható jelenség, a szivárvány több szempontból történő körüljárásával kívánjuk megvalósítani. A középiskolai oktatásunkban jól bevált színes kísérleteket módosítottuk óvodás és általános iskolás korosztály számára. A kísérleti bemutató alatt a gyerekek szüleikkel együtt végeznek színes kémiai kísérleteket, elsősorban hétköznapi alapanyagok felhasználásával.
Az esemény honlapja ide kattintva megtekinthető.
Legfontosabb célunk, megyénk alkotó diákspektrumának egy játékos ugyanakkor komoly felkészülést igénylő projektfolyamatba invitálása. Szeretnénk, ha az elkészült alkotások további természettudományos szerkezetek készítésére sarkallnák a kísérletezni vágyó tanulókat.
A verseny zárásának kiemelt momentuma egy közös beszélgetés és a planetáriumi előadás.
Mindig is izgatta a modern kor emberét a fény természete. Nem csoda tehát, ha az Einstein-féle általános relativitáselmélet kidolgozása után nem sokkal az foglalkoztatta a kutatókat, hogy hogyan viselkedik a fény a nagy tömegű csillagok, galaxisok, fekete lyukak közelében.
Az előadást dr. Barnaföldi Gergely Gábor az MTA WIGNER FK Részecske és Magfizikai Intézet kutatója tartja.