A programsorozatban a természettudomány területeiről válogatunk előadásokat. Törekedünk arra, hogy a tudomány kurrens témái kerüljenek a diákok elé neves, a saját szakterületükön kiemelkedő eredményekkel rendelkező kutatók tolmácsolásában. Az előadásokat elsősorban az Eötvös Gimnázium diákjainak és partnerintézményeink tanulóinak ajánljuk, de várjuk a város minden érdeklődőjét. A sorozatban elsőként dr. Sükösd Csaba volt a vendégünk, aki Atomenergia a 21. század elején címmel mutatta be a nukleáris energia lehetőségeit, és napjaink tendenciáit a világ energiapolitikájában. A második előadás a kémia, biológia és fizika határterületéhez kapcsolódik. Témája pedig apropót ad a fény évéhez való kapcsolódásra.
Az előadó ezúttal Dr. Kele Péter, az MTA-TTK Szerves Kémiai Intézet tudományos főmunkatársa, a „Lendület” Kémiai Biológia Kutatócsoport vezetője lesz.
Az előadás kivonata:
Az elektromágneses sugárzás emberi szem számára is látható hullámhossz-tartománya nem csak a mindennapi életünket színesíti meg. Mind a molekuláris biológia, mind a mikroszkópos kutatások terén bekövetkezett forradalmian új megoldások lehetővé tették, hogy az egyes sejtalkotókat, biomolekulákat szelektíven és helyspecifikusan is „kiszínezzük”. A mai modern molekuláris biológiai és élettani kutatások elengedhetetlen részévé váltak a különféle, fluoreszcencia detektálásán alapuló mikroszkópos eljárások. E technológiák jelentőségét jól mutatja, hogy a közelmúltban (2008, 2014) kétszer is a fluoreszcens jelzési eljárások terén elért eredményekért ítélték oda a kémiai Nobel-díjat. Az előadás betekintést nyújt a tudományos kutatás e színes részébe az egyszerű festési eljárásoktól a szuperfelbontású fluoreszcens mikroszkópiáig.
Alapfeltevésünk, hogy tanárként és diákként is közös nyelvünk lehet a mese, a testi és szellemi nevelésen túl a diákok lelki fejlődésére is figyelnünk kell. A mesén keresztül a diákok a felfedeztető tanítás (inqiury based learning) elemeire támaszkodva érthetik meg az őket körülvevő világ szabályszerűségeit. A tanulói kísérletezést, közvetlen tapasztalatszerzést egy, a hétköznapi életében megtapasztalható jelenség, a szivárvány több szempontból történő körüljárásával kívánjuk megvalósítani. A középiskolai oktatásunkban jól bevált színes kísérleteket módosítottuk óvodás és általános iskolás korosztály számára. A kísérleti bemutató alatt a gyerekek szüleikkel együtt végeznek színes kémiai kísérleteket, elsősorban hétköznapi alapanyagok felhasználásával.
Az esemény honlapja ide kattintva megtekinthető.
Legfontosabb célunk, megyénk alkotó diákspektrumának egy játékos ugyanakkor komoly felkészülést igénylő projektfolyamatba invitálása. Szeretnénk, ha az elkészült alkotások további természettudományos szerkezetek készítésére sarkallnák a kísérletezni vágyó tanulókat.
A verseny zárásának kiemelt momentuma egy közös beszélgetés és a planetáriumi előadás.
A World Science Forum egyik szekciója A Fény Nemzetközi Évéhez kapcsolódik.