Mengyán András, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja, Munkácsy-díjas képzőművész legújabb fényszobrainak kiállítása nyílik meg Fényvarázslat címmel, amit Kroó Norbert akadémikus, a Fény Éve Programbizottság vezetője nyit meg, valamint beszédet mond Fábián László művészeti író. A kiállítás május 15-éig tekinthető meg.
A Fényidézés a fiatal szobrász, Szvet Tamás (1982) fényinstallációja. A sötét térben található tucatnyi objektet a látogatók interaktív módon, séta keretében világíthatják meg, a falakra vetülő árnyak a fényművészet magyar vonatkozású történetét elevenítik föl. A változó fény révén a mű és a műtörténet reflektív viszonyát teremti meg együtt az alkotó és a néző.
“A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle.” (Szilágyi Domokos)
Nemzetközi szakmai fórumot teremteni a kisgyermeknevelés aktuális kérdéseinek megvitatásához, a társadalmi dilemmák megfogalmazásához, a gyakorlati nevelőmunka sikereinek bemutatásához, a szakmai dialógus ösztönzéséhez és kiterjesztéséhez.
A konferencia első napján, plenáris ülésen külföldi vendégelőadók révén nemzetközi kitekintésre, találkozóra, a második napon, a szekciókban szakmai beszélgetésekre, műhelymunkára van lehetőség.
“A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle.” (Szilágyi Domokos)
Nemzetközi szakmai fórumot teremteni a kisgyermeknevelés aktuális kérdéseinek megvitatásához, a társadalmi dilemmák megfogalmazásához, a gyakorlati nevelőmunka sikereinek bemutatásához, a szakmai dialógus ösztönzéséhez és kiterjesztéséhez.
A konferencia első napján, plenáris ülésen külföldi vendégelőadók révén nemzetközi kitekintésre, találkozóra, a második napon, a szekciókban szakmai beszélgetésekre, műhelymunkára van lehetőség.
Alapfeltevésünk, hogy tanárként és diákként is közös nyelvünk lehet a mese, a testi és szellemi nevelésen túl a diákok lelki fejlődésére is figyelnünk kell. A mesén keresztül a diákok a felfedeztető tanítás (inqiury based learning) elemeire támaszkodva érthetik meg az őket körülvevő világ szabályszerűségeit. A tanulói kísérletezést, közvetlen tapasztalatszerzést egy, a hétköznapi életében megtapasztalható jelenség, a szivárvány több szempontból történő körüljárásával kívánjuk megvalósítani. A középiskolai oktatásunkban jól bevált színes kísérleteket módosítottuk óvodás és általános iskolás korosztály számára. A kísérleti bemutató alatt a gyerekek szüleikkel együtt végeznek színes kémiai kísérleteket, elsősorban hétköznapi alapanyagok felhasználásával.
Az esemény honlapja ide kattintva megtekinthető.
Immáron harmadik alkalommal rendezzük meg „Szárnyaló” Pünkösdi Népdalünnepünket, idén a Fény Nemzetközi Évének tiszteletére „Napom, napom, fényes napom” címmel.
Népdaléneklési Versenyünkön és Népzenei Találkozónkon a Pest megyei népzenét kedvelő fiatalokkal énekszóval, muzsikálással és táncházzal ünnepeljük a hagyományos magyar és nemzetiségi népi kultúra ránk maradt értékeit, nemzeti kincsünket: népdalainkat, népzenénket és néptáncunkat.
6-18 éves fiatalokat várunk magyar, szerb, horvát, német, szlovák, román vagy cigány népdalokkal és hangszeres muzsikával a következő kategóriákban: szólóének, szólóének népi hangszer kísérettel, csoportos ének népi hangszer kísérettel vagy anélkül, énekkettősök-hármasok, négy-tíz fős csoportok, osztályok.
A résztvevőket Gyémánt, Arany és Ezüst Dalosmadár címmel jutalmazza a neves zsűri, e különleges évben különdíjat nyerhetnek a fénnyel kapcsolatos témájú népdalokkal készülők.
Június 24 – Szent Iván napja, a nyári napforduló ünnepe, a szertartásos tűzgyújtás egyik jeles napja. A napfordulókat már a keresztény egyház létrejötte előtt megünnepelték, a Nap évenkénti megújulását kívánták mágikus úton elősegíteni.
A Szent Iván napi tűzgyújtás szokása Magyarországon az északi és déli peremvidéken maradt fenn legtovább. Szent Iván estéjén tüzet gyújtottak, majd azt körültáncolták. A tűz meggyújtásának különböző szertartásos módjai voltak, és sok egészségvarázsló hiedelem is fűződött hozzá. Zoborvidéken a fiatalokat párosító dalokkal összeénekelték, majd a párok átugrották a tüzet.
A táborban ezt a szokást elevenítjük fel. Kodály Zoltán századeleji zoborvidéki gyűjtéséből tanulunk énekeket. Koreográfiát tanulunk, amely a tűz körüli tánc, és az összeéneklés táncos része lesz. Az ének és a tánc kézműves foglalkozásokkal egészül ki. Nemez ékszereket készítünk melyek a Napot, Holdat, csillagot formázzák. A programra 8-18 éves korig fogadunk gyerekeket, maximum 40 főig.
Az MKE Nemzeti Konferencia sorozat 2011-ben a Kémia Nemzetközi évében nagy sikerrel indult útjára Sopronban azzal a céllal, hogy négyévenként fórumot adjon a hazai kémiatudomány, a vegyipar és gyógyszeripar, valamint a kémiaoktatás képviselőinek a személyes találkozásra, egymás eredményeinek jobb megismerésére és kapcsolatteremtésre.
Az MKE 2. Nemzeti Konferencia a tudományterületünket szintén érintő 2015-ös ünnepi évben, a Fény Nemzetközi Évében, 2015. augusztus 31. – szeptember 2. között kerül megrendezésre Hajdúszoboszlón.
Az MKE 2. Nemzeti Konferencia a kémia szinte valamennyi fő területét felölelő hagyományos tematika mellett kiváló lehetőséget nyújt a kémiai tudományokban a fény szerepének bemutatására ezzel kapcsolódva a Magyar Tudományos Akadémia által összefogott hazai ünnepi programsorozathoz.
Hajdúszoboszló sokak számára kellemes emlékként élhet korábbi MKE által szervezett konferencia helyszíneként és remélhetően ez az érzés tovább erősödik az idei rendezvényt követően.
A konferencia sikere, a helyszín mellett, alapvetően a résztvevők aktivitásán, a színvonalas előadásokon múlik.
Ennek biztosítása érdekében a Szervezőbizottság nevében ezúton szeretnénk meghívni valamennyi, a tudományterületünkön tevékenykedő kollégát az MKE 2. Nemzeti Konferenciára.
Jelentkezés
A konferenciára jelentkezés valamint az előadások bejelentése és beküldése (feltöltése) online módon történik.
Kiállítás és támogatás
A konferencián lehetőség nyílik műszerek, műszer-kiegészítők, vegyszerek, software-ek, programok, témához kapcsolódó irodalom stb. bemutatására, kiállítására, illetve a rendezvény különböző fórumain való hirdetésre is.
Szintén szeretettel várjuk azoknak a jelentkezését, akik támogatni kívánják rendezvényünket.
Fontos határidők
Előadás összefoglaló feltöltése | 2015. március 27. |
Összefoglalók elfogadása | 2015. április 17. |
Korai regisztráció és fizetési határidő | 2015. június 15. |
Irodalmi est, amelyen Szabó T. Anna fényihletésű verseiből olvas fel és elemez, Péterfy Gergely a fény és felvilágosodás témájáról ad elő, valamint Závada Pál a fényképezésről mint a fény művészetéről beszél. Az előadásokat követően Dukay Barnabás fénnyel kapcsolatos műveiből csendül fel válogatás az Anima Musicae Kamarazenekar tolmácsolásában; maga a szerző vezényel.
Részletes program
Péterfy Gergely: “Szofi a sötétben”
Szabó T. Anna: „Erős ragyogás”
Závada Pál: Természetes fény – a Weisz-féle napfényműterem
Válogatás Dukay Barnabás fénnyel kapcsolatos műveiből.
Dukay Barnabás: Fölizzás a tüzekben – nonett három hegedűre, három mélyhegedűre és három gordonkára
Dukay Barnabás: …napfényből, vízből és kövekből… – hangköltemény két hegedűre
Eric Satie – Dukay Barnabás: A Názáreti második darabja – hangszeres responzórium szóló hegedúre, szóló gordonkára és vonós kamaraegyüttesre
Dukay Barnabás: Szellő fodrozta víztükör a hajnali fényben – hangszeres motetta négy hegedűre és négy mélyhegedűre
előadók: Péterfy Gergely, Szabó T. Anna és Závada Pál
zene: Anima Musicae Kamarazenekar
vezényel: Dukay Barnabás
A World Science Forum egyik szekciója A Fény Nemzetközi Évéhez kapcsolódik.