Mindig is izgatta a modern kor emberét a fény természete. Nem csoda tehát, ha az Einstein-féle általános relativitáselmélet kidolgozása után nem sokkal az foglalkoztatta a kutatókat, hogy hogyan viselkedik a fény a nagy tömegű csillagok, galaxisok, fekete lyukak közelében.
Az előadást dr. Barnaföldi Gergely Gábor az MTA WIGNER FK Részecske és Magfizikai Intézet kutatója tartja.
A veszprémi Lovassy László Gimnázium volt diákja, Ladányi Tamás asztrofotgráfus fotóiból nyílik kiállítás a gimnáziumban. A megnyitó előtt, 15 órától Ladányi Tamás tart előadást az asztrofotózás fizikai és művészi aspektusáról. A rendezvényhez kapcsolódóan kerül kiírásra az „Örökítsd meg a fényt” elnevezésű fotópályázat, melynek értékelését az előadáson hallgathatják meg, míg eredményhirdetését a kiállítás-megnyitón tudhatják meg a pályázók.
Immáron harmadik alkalommal rendezzük meg „Szárnyaló” Pünkösdi Népdalünnepünket, idén a Fény Nemzetközi Évének tiszteletére „Napom, napom, fényes napom” címmel.
Népdaléneklési Versenyünkön és Népzenei Találkozónkon a Pest megyei népzenét kedvelő fiatalokkal énekszóval, muzsikálással és táncházzal ünnepeljük a hagyományos magyar és nemzetiségi népi kultúra ránk maradt értékeit, nemzeti kincsünket: népdalainkat, népzenénket és néptáncunkat.
6-18 éves fiatalokat várunk magyar, szerb, horvát, német, szlovák, román vagy cigány népdalokkal és hangszeres muzsikával a következő kategóriákban: szólóének, szólóének népi hangszer kísérettel, csoportos ének népi hangszer kísérettel vagy anélkül, énekkettősök-hármasok, négy-tíz fős csoportok, osztályok.
A résztvevőket Gyémánt, Arany és Ezüst Dalosmadár címmel jutalmazza a neves zsűri, e különleges évben különdíjat nyerhetnek a fénnyel kapcsolatos témájú népdalokkal készülők.
A műsor egy látványos show. A gyerekek és a program megalkotója egy-egy dobon felemás verőkkel egy előre megírt – változatos, asszimetrikus ritmusokat is tartalmazó – darabot adnak elő. Mögöttük fényorgonákat helyezünk el, melyek az ütések hatására különböző színben játszanak. A programhoz műanyag hangolt csövek is kapcsolódnak.
Az MKE Nemzeti Konferencia sorozat 2011-ben a Kémia Nemzetközi évében nagy sikerrel indult útjára Sopronban azzal a céllal, hogy négyévenként fórumot adjon a hazai kémiatudomány, a vegyipar és gyógyszeripar, valamint a kémiaoktatás képviselőinek a személyes találkozásra, egymás eredményeinek jobb megismerésére és kapcsolatteremtésre.
Az MKE 2. Nemzeti Konferencia a tudományterületünket szintén érintő 2015-ös ünnepi évben, a Fény Nemzetközi Évében, 2015. augusztus 31. – szeptember 2. között kerül megrendezésre Hajdúszoboszlón.
Az MKE 2. Nemzeti Konferencia a kémia szinte valamennyi fő területét felölelő hagyományos tematika mellett kiváló lehetőséget nyújt a kémiai tudományokban a fény szerepének bemutatására ezzel kapcsolódva a Magyar Tudományos Akadémia által összefogott hazai ünnepi programsorozathoz.
Hajdúszoboszló sokak számára kellemes emlékként élhet korábbi MKE által szervezett konferencia helyszíneként és remélhetően ez az érzés tovább erősödik az idei rendezvényt követően.
A konferencia sikere, a helyszín mellett, alapvetően a résztvevők aktivitásán, a színvonalas előadásokon múlik.
Ennek biztosítása érdekében a Szervezőbizottság nevében ezúton szeretnénk meghívni valamennyi, a tudományterületünkön tevékenykedő kollégát az MKE 2. Nemzeti Konferenciára.
Jelentkezés
A konferenciára jelentkezés valamint az előadások bejelentése és beküldése (feltöltése) online módon történik.
Kiállítás és támogatás
A konferencián lehetőség nyílik műszerek, műszer-kiegészítők, vegyszerek, software-ek, programok, témához kapcsolódó irodalom stb. bemutatására, kiállítására, illetve a rendezvény különböző fórumain való hirdetésre is.
Szintén szeretettel várjuk azoknak a jelentkezését, akik támogatni kívánják rendezvényünket.
Fontos határidők
Előadás összefoglaló feltöltése | 2015. március 27. |
Összefoglalók elfogadása | 2015. április 17. |
Korai regisztráció és fizetési határidő | 2015. június 15. |
A Deák 17 Galériában párhuzamosan két kiállítás lenne a Fény és fényjelenségek témában, az egyik kortárs művészek alkotásaiból válogatás, a másik térrészben pedig gyerekek és fiatalok pályázati anyaga.
Kiállítótér (Résztvevők: Kortárs művészek, idősebb és fiatal generációk egyaránt)
Művészeti alkotások bemutatása, melyek témában a fényhez kapcsolódnak, mint fény és árnyék hatás vagy tükröződések. A kiállítás a fény különböző megjelenési formáit vizsgálja a kortárs képzőművészetben. A spirituális és a technikai, vagyis a transzcendens és az „anyagként” funkcionáló fény közötti különbséget, esetleges párhuzamokat több alkotó művén keresztül járja körbe a tárlat.
A kiállításon szerepelnének installációk, fotók, festmények, objektek és pannók.
Foglalkoztató tér (Kiállítók: általános iskolák felső tagozatos diákjai és a középiskolások)
Pályázati felhívás A Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria fotópályázatot hirdet az általános iskolák felső tagozatos diákjai és a középiskolák tanulói számára. A pályázat témája a fény és fényjelenségek vizuális megformázása. A témában pályázni egyetlen fotóval vagy sorozattal lehet.
Irodalmi est, amelyen Szabó T. Anna fényihletésű verseiből olvas fel és elemez, Péterfy Gergely a fény és felvilágosodás témájáról ad elő, valamint Závada Pál a fényképezésről mint a fény művészetéről beszél. Az előadásokat követően Dukay Barnabás fénnyel kapcsolatos műveiből csendül fel válogatás az Anima Musicae Kamarazenekar tolmácsolásában; maga a szerző vezényel.
Részletes program
Péterfy Gergely: “Szofi a sötétben”
Szabó T. Anna: „Erős ragyogás”
Závada Pál: Természetes fény – a Weisz-féle napfényműterem
Válogatás Dukay Barnabás fénnyel kapcsolatos műveiből.
Dukay Barnabás: Fölizzás a tüzekben – nonett három hegedűre, három mélyhegedűre és három gordonkára
Dukay Barnabás: …napfényből, vízből és kövekből… – hangköltemény két hegedűre
Eric Satie – Dukay Barnabás: A Názáreti második darabja – hangszeres responzórium szóló hegedúre, szóló gordonkára és vonós kamaraegyüttesre
Dukay Barnabás: Szellő fodrozta víztükör a hajnali fényben – hangszeres motetta négy hegedűre és négy mélyhegedűre
előadók: Péterfy Gergely, Szabó T. Anna és Závada Pál
zene: Anima Musicae Kamarazenekar
vezényel: Dukay Barnabás
A műsor az égitesteket mutatja be zeneműveken keresztül. A zenét hallgatva egy kivetítőn az adott égitestről látványos képeket láthatunk.
- Kicsik bemutatkozása: kamaraprodukciók. Nappal és csillagokkal kapcsolatos dalok megzenésítései.
- Beethoven: Holdfényszonáta
- Debussy: Clair de lune
- Gustav Holst: Mars /négykezes/