Mengyán András, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja, Munkácsy-díjas képzőművész legújabb fényszobrainak kiállítása nyílik meg Fényvarázslat címmel, amit Kroó Norbert akadémikus, a Fény Éve Programbizottság vezetője nyit meg, valamint beszédet mond Fábián László művészeti író. A kiállítás május 15-éig tekinthető meg.
A Fényidézés a fiatal szobrász, Szvet Tamás (1982) fényinstallációja. A sötét térben található tucatnyi objektet a látogatók interaktív módon, séta keretében világíthatják meg, a falakra vetülő árnyak a fényművészet magyar vonatkozású történetét elevenítik föl. A változó fény révén a mű és a műtörténet reflektív viszonyát teremti meg együtt az alkotó és a néző.
Alapfeltevésünk, hogy tanárként és diákként is közös nyelvünk lehet a mese, a testi és szellemi nevelésen túl a diákok lelki fejlődésére is figyelnünk kell. A mesén keresztül a diákok a felfedeztető tanítás (inqiury based learning) elemeire támaszkodva érthetik meg az őket körülvevő világ szabályszerűségeit. A tanulói kísérletezést, közvetlen tapasztalatszerzést egy, a hétköznapi életében megtapasztalható jelenség, a szivárvány több szempontból történő körüljárásával kívánjuk megvalósítani. A középiskolai oktatásunkban jól bevált színes kísérleteket módosítottuk óvodás és általános iskolás korosztály számára. A kísérleti bemutató alatt a gyerekek szüleikkel együtt végeznek színes kémiai kísérleteket, elsősorban hétköznapi alapanyagok felhasználásával.
Az esemény honlapja ide kattintva megtekinthető.
Fókuszban a FÉNY! A 2015 év “A Fény Nemzetközi Éve” számos rendezvény zajlik ennek jegyében. “A fizika mindenkié” napot is ennek keretében, ehhez illeszkedve szervezzük meg. A rendezvény célja, hogy egy nap minden a fizikáról szóljon, – a fényről (de nem kizáróan) -, hogy rámutassunk a fizika nélkülözhetetlenségére illetve, hogy ez a tantárgy is lehet vonzó, szép és rendkívül érdekes. A fényhez köthető bármely kísérlet, előadás, játékos fizika óra, fotópályázat, fényjelenségek megfigyeléséhez köthető tevékenységgel részt vehetsz, csak regisztrálj a Programajánlat menüpontban és mutasd meg hogy mit csinálsz ezen a napon barátaiddal, szüleiddel, tanáraiddal…
Az Európai Fizikai Társulat (EPS) kezdeményezésére 2015 „A fény nemzetközi éve”. Az ENSZ és az UNESCO világeseménnyé emelte a kezdeményezést, ezért ebben az évben kiemelt figyelmet kap a fény tudományos, oktatási, technológiai orvosi és egyéb alkalmazásai.
Ebből az alkalomból a Kecskeméti Katona József Gimnázium egy nagyszabású városi megmozdulást kezdeményez az oktatási intézmények tanulói (szülei) részvételével.
A sétáló szivárvány
megvalósítására, hívjuk tehát a város iskoláit, mely az oktatási intézmények közötti, a szivárvány színeibe öltözött diákok felvonulásával jeleníti meg ezt a mindenki számára ismert gyönyörű természeti jelenséget.
A résztvevők vörös, narancs, sárga, zöld, kék és ibolya (lila) színű pólóban, hat oszlopban vonulnak végig a városon a jelentkező iskolák között, folyamatosan gyarapítva a kígyót.
A város főterén egy közös versmondással zárul.
A veszprémi Lovassy László Gimnázium volt diákja, Ladányi Tamás asztrofotgráfus fotóiból nyílik kiállítás a gimnáziumban. A megnyitó előtt, 15 órától Ladányi Tamás tart előadást az asztrofotózás fizikai és művészi aspektusáról. A rendezvényhez kapcsolódóan kerül kiírásra az „Örökítsd meg a fényt” elnevezésű fotópályázat, melynek értékelését az előadáson hallgathatják meg, míg eredményhirdetését a kiállítás-megnyitón tudhatják meg a pályázók.
A Deák 17 Galériában párhuzamosan két kiállítás lenne a Fény és fényjelenségek témában, az egyik kortárs művészek alkotásaiból válogatás, a másik térrészben pedig gyerekek és fiatalok pályázati anyaga.
Kiállítótér (Résztvevők: Kortárs művészek, idősebb és fiatal generációk egyaránt)
Művészeti alkotások bemutatása, melyek témában a fényhez kapcsolódnak, mint fény és árnyék hatás vagy tükröződések. A kiállítás a fény különböző megjelenési formáit vizsgálja a kortárs képzőművészetben. A spirituális és a technikai, vagyis a transzcendens és az „anyagként” funkcionáló fény közötti különbséget, esetleges párhuzamokat több alkotó művén keresztül járja körbe a tárlat.
A kiállításon szerepelnének installációk, fotók, festmények, objektek és pannók.
Foglalkoztató tér (Kiállítók: általános iskolák felső tagozatos diákjai és a középiskolások)
Pályázati felhívás A Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria fotópályázatot hirdet az általános iskolák felső tagozatos diákjai és a középiskolák tanulói számára. A pályázat témája a fény és fényjelenségek vizuális megformázása. A témában pályázni egyetlen fotóval vagy sorozattal lehet.
Dr. Szilassy Lajos és Orosz István fénnyel kapcsolatos munkáiból nyílik két hónapig tartó kiállítás Illúziók címmel.
PUSZTA FÉNY – PURE LIGHT
című nemzetközi képzőművészeti kiállítás a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia valamint a Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesület rendezésében.
A kiállítás helyszíne a Vasarely Múzeum, (Budapest 1033 Szentlélek tér 6.), megnyitja
KROÓ NORBERT fizikus professzor, akadémikus,
- október 14-én este 6 órakor.
A kiállításon részt vevő művészek:
Carlo Bernardini (I), Bortnyik Éva-Tubák Csaba (A), Hellmut Bruch (A), Carrot-csoport (Bálványos-Fóti-Varga, H), Waltraut Cooper (A), Csörgő Attila (H), Eperjesi Ágnes (H), Erdély Miklós (H), Feledy T. Balázs (H), Lilah Fowler (GB), Gáyor Tibor (H), Halász Péter Tamás (H), Werner Haypeter (D), Hencze Tamás (H), Lucien Hervé (F), Kokesch Ádám (H), Adolf Luther (D), Adalberto Mecarelli (I), Mengyán András (H), Antoni Mikolajczyk (PL), Moholy-Nagy László (H), François Morellet (F), Jan van Munster (NL), Ingo Nussbaumer (A), Pócsi Ferenc (H), Sabine Richter (D), Nicholas Schöffer (F), Henryk Stazewski (PL), Regine Schumann (D), Szirtes János (H), Türk Péter (H)
Eredeti fényművek mellett fényinstallációkhoz készült terveket és megvalósult efemer művek dokumentumait mutatjuk be. Az előtérben Moholy-Nagy László 1932 ben készült, eredeti hanggal rekonstruált Fekete-fehér-szürke fényjáték című filmjét vetítjük.