A programsorozatban a természettudomány területeiről válogatunk előadásokat. Törekedünk arra, hogy a tudomány kurrens témái kerüljenek a diákok elé neves, a saját szakterületükön kiemelkedő eredményekkel rendelkező kutatók tolmácsolásában. Az előadásokat elsősorban az Eötvös Gimnázium diákjainak és partnerintézményeink tanulóinak ajánljuk, de várjuk a város minden érdeklődőjét. A sorozatban elsőként dr. Sükösd Csaba volt a vendégünk, aki Atomenergia a 21. század elején címmel mutatta be a nukleáris energia lehetőségeit, és napjaink tendenciáit a világ energiapolitikájában. A második előadás a kémia, biológia és fizika határterületéhez kapcsolódik. Témája pedig apropót ad a fény évéhez való kapcsolódásra.
Az előadó ezúttal Dr. Kele Péter, az MTA-TTK Szerves Kémiai Intézet tudományos főmunkatársa, a „Lendület” Kémiai Biológia Kutatócsoport vezetője lesz.
Az előadás kivonata:
Az elektromágneses sugárzás emberi szem számára is látható hullámhossz-tartománya nem csak a mindennapi életünket színesíti meg. Mind a molekuláris biológia, mind a mikroszkópos kutatások terén bekövetkezett forradalmian új megoldások lehetővé tették, hogy az egyes sejtalkotókat, biomolekulákat szelektíven és helyspecifikusan is „kiszínezzük”. A mai modern molekuláris biológiai és élettani kutatások elengedhetetlen részévé váltak a különféle, fluoreszcencia detektálásán alapuló mikroszkópos eljárások. E technológiák jelentőségét jól mutatja, hogy a közelmúltban (2008, 2014) kétszer is a fluoreszcens jelzési eljárások terén elért eredményekért ítélték oda a kémiai Nobel-díjat. Az előadás betekintést nyújt a tudományos kutatás e színes részébe az egyszerű festési eljárásoktól a szuperfelbontású fluoreszcens mikroszkópiáig.
Fókuszban a FÉNY! A 2015 év “A Fény Nemzetközi Éve” számos rendezvény zajlik ennek jegyében. “A fizika mindenkié” napot is ennek keretében, ehhez illeszkedve szervezzük meg. A rendezvény célja, hogy egy nap minden a fizikáról szóljon, – a fényről (de nem kizáróan) -, hogy rámutassunk a fizika nélkülözhetetlenségére illetve, hogy ez a tantárgy is lehet vonzó, szép és rendkívül érdekes. A fényhez köthető bármely kísérlet, előadás, játékos fizika óra, fotópályázat, fényjelenségek megfigyeléséhez köthető tevékenységgel részt vehetsz, csak regisztrálj a Programajánlat menüpontban és mutasd meg hogy mit csinálsz ezen a napon barátaiddal, szüleiddel, tanáraiddal…
Legfontosabb célunk, megyénk alkotó diákspektrumának egy játékos ugyanakkor komoly felkészülést igénylő projektfolyamatba invitálása. Szeretnénk, ha az elkészült alkotások további természettudományos szerkezetek készítésére sarkallnák a kísérletezni vágyó tanulókat.
A verseny zárásának kiemelt momentuma egy közös beszélgetés és a planetáriumi előadás.
Irodalmi est, amelyen Szabó T. Anna fényihletésű verseiből olvas fel és elemez, Péterfy Gergely a fény és felvilágosodás témájáról ad elő, valamint Závada Pál a fényképezésről mint a fény művészetéről beszél. Az előadásokat követően Dukay Barnabás fénnyel kapcsolatos műveiből csendül fel válogatás az Anima Musicae Kamarazenekar tolmácsolásában; maga a szerző vezényel.
Részletes program
Péterfy Gergely: “Szofi a sötétben”
Szabó T. Anna: „Erős ragyogás”
Závada Pál: Természetes fény – a Weisz-féle napfényműterem
Válogatás Dukay Barnabás fénnyel kapcsolatos műveiből.
Dukay Barnabás: Fölizzás a tüzekben – nonett három hegedűre, három mélyhegedűre és három gordonkára
Dukay Barnabás: …napfényből, vízből és kövekből… – hangköltemény két hegedűre
Eric Satie – Dukay Barnabás: A Názáreti második darabja – hangszeres responzórium szóló hegedúre, szóló gordonkára és vonós kamaraegyüttesre
Dukay Barnabás: Szellő fodrozta víztükör a hajnali fényben – hangszeres motetta négy hegedűre és négy mélyhegedűre
előadók: Péterfy Gergely, Szabó T. Anna és Závada Pál
zene: Anima Musicae Kamarazenekar
vezényel: Dukay Barnabás