A 250 éves tatai gimnázium új természettudományi laboratóriumában október elején kezdtük meg a munkát. ( A Tatai Eötvös József Gimnázium Öveges Programja TÁMOP-3.1.3-11/2-2012-0014)
A kistérség 11 általános iskolájával állunk partneri kapcsolatban, a tanév során 330 labor órát tartunk a 7. és 8. osztályos tanulók számára. A hozzánk látogató gyerekek kistestvérei, illetve a partnereinkhez nem tartozó iskolák tanulói számára szervezzük a Tudományos játszóházat minden hónapban egy szombat délelőtt. Természetesen a szülőket és nagyszülőket is szeretettel várjuk, így azután óvodások is eljönnek hozzánk.
A kísérletek mindig más-más témakörhöz kapcsolódnak. Február végén a fény lesz a főszereplő: előállítjuk, elhajlítjuk, megtörjük, visszaverjük, szétszórjuk, felbontjuk, összekeverjük, polarizáljuk.
Kellékeink között lesznek a kisülési csövek, tanulói spektroszkópok, CD, többsugaras lézer, lencsék, tükrük, prizmák, reflektorok, színszűrők, polárszűrők, de kémiai eljárásokkal színes csapadékokat, oldatokat, szikrákat, vulkánokat is előállítunk. A fénymikroszkóppal egy csodálatos világot fedezhetünk fel a biológiai metszetek, apró élőlények, ásványok vizsgálata során. A hőkamerával a láthatatlan fényt is megfigyeljük.
A játszóházakban szokás, hogy apró tárgyakat készítenek a látogatók, amit végül haza is vihetnek. Nálunk most igazi ezüsttükröt varázsolhat mindenki egy kémcső belső falára, és reméljük, hogy örömet szerzünk majd vele!
„Legnagyobb boldogságom, ha másnak tudást és örömet nyújthatok” Öveges József
5-6. évfolyamos diákokból alakult 4 fős csapatok részére rendezett több lépcsős verseny.
A vetélkedővel kapcsolatos előzetes feladat:
A versenyzők készítsenek egy fénnyel kapcsolatos A/2-es tablót tetszőleges technikával. Az iskola és a csapat neve kerüljön fel a tabló hátoldalára! A tablókat a Bocskai Galériában állítjuk ki, és a vetélkedő részeként a csapatok fogják pontozni. Kérjük, hogy az elkészült munkákat február 23-ig juttassátok el a verseny helyszínére!
A vetélkedőn elsősorban kreativitást igénylő, játékos feladatokra számítsatok! (szókereső, szétvágott szöveg, kép összerakása, Internetes keresés…)
Témakörök:
- A Naprendszer
- Holográfia
- Fény a mindennapokban
- Fény a használati eszközökben
- Szivárvány
- Délibáb
- Színkeverés
- Fény a természetben (rejtőszín, szemfoltok, mimikri, színváltás, árnyékok…)
- A fény fizikai tulajdonságai
“A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle.” (Szilágyi Domokos)
Nemzetközi szakmai fórumot teremteni a kisgyermeknevelés aktuális kérdéseinek megvitatásához, a társadalmi dilemmák megfogalmazásához, a gyakorlati nevelőmunka sikereinek bemutatásához, a szakmai dialógus ösztönzéséhez és kiterjesztéséhez.
A konferencia első napján, plenáris ülésen külföldi vendégelőadók révén nemzetközi kitekintésre, találkozóra, a második napon, a szekciókban szakmai beszélgetésekre, műhelymunkára van lehetőség.
“A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle.” (Szilágyi Domokos)
Nemzetközi szakmai fórumot teremteni a kisgyermeknevelés aktuális kérdéseinek megvitatásához, a társadalmi dilemmák megfogalmazásához, a gyakorlati nevelőmunka sikereinek bemutatásához, a szakmai dialógus ösztönzéséhez és kiterjesztéséhez.
A konferencia első napján, plenáris ülésen külföldi vendégelőadók révén nemzetközi kitekintésre, találkozóra, a második napon, a szekciókban szakmai beszélgetésekre, műhelymunkára van lehetőség.
Alapfeltevésünk, hogy tanárként és diákként is közös nyelvünk lehet a mese, a testi és szellemi nevelésen túl a diákok lelki fejlődésére is figyelnünk kell. A mesén keresztül a diákok a felfedeztető tanítás (inqiury based learning) elemeire támaszkodva érthetik meg az őket körülvevő világ szabályszerűségeit. A tanulói kísérletezést, közvetlen tapasztalatszerzést egy, a hétköznapi életében megtapasztalható jelenség, a szivárvány több szempontból történő körüljárásával kívánjuk megvalósítani. A középiskolai oktatásunkban jól bevált színes kísérleteket módosítottuk óvodás és általános iskolás korosztály számára. A kísérleti bemutató alatt a gyerekek szüleikkel együtt végeznek színes kémiai kísérleteket, elsősorban hétköznapi alapanyagok felhasználásával.
Az esemény honlapja ide kattintva megtekinthető.
Az Európai Fizikai Társulat (EPS) kezdeményezésére 2015 „A fény nemzetközi éve”. Az ENSZ és az UNESCO világeseménnyé emelte a kezdeményezést, ezért ebben az évben kiemelt figyelmet kap a fény tudományos, oktatási, technológiai orvosi és egyéb alkalmazásai.
Ebből az alkalomból a Kecskeméti Katona József Gimnázium egy nagyszabású városi megmozdulást kezdeményez az oktatási intézmények tanulói (szülei) részvételével.
A sétáló szivárvány
megvalósítására, hívjuk tehát a város iskoláit, mely az oktatási intézmények közötti, a szivárvány színeibe öltözött diákok felvonulásával jeleníti meg ezt a mindenki számára ismert gyönyörű természeti jelenséget.
A résztvevők vörös, narancs, sárga, zöld, kék és ibolya (lila) színű pólóban, hat oszlopban vonulnak végig a városon a jelentkező iskolák között, folyamatosan gyarapítva a kígyót.
A város főterén egy közös versmondással zárul.
Immáron harmadik alkalommal rendezzük meg „Szárnyaló” Pünkösdi Népdalünnepünket, idén a Fény Nemzetközi Évének tiszteletére „Napom, napom, fényes napom” címmel.
Népdaléneklési Versenyünkön és Népzenei Találkozónkon a Pest megyei népzenét kedvelő fiatalokkal énekszóval, muzsikálással és táncházzal ünnepeljük a hagyományos magyar és nemzetiségi népi kultúra ránk maradt értékeit, nemzeti kincsünket: népdalainkat, népzenénket és néptáncunkat.
6-18 éves fiatalokat várunk magyar, szerb, horvát, német, szlovák, román vagy cigány népdalokkal és hangszeres muzsikával a következő kategóriákban: szólóének, szólóének népi hangszer kísérettel, csoportos ének népi hangszer kísérettel vagy anélkül, énekkettősök-hármasok, négy-tíz fős csoportok, osztályok.
A résztvevőket Gyémánt, Arany és Ezüst Dalosmadár címmel jutalmazza a neves zsűri, e különleges évben különdíjat nyerhetnek a fénnyel kapcsolatos témájú népdalokkal készülők.
Az MKE Nemzeti Konferencia sorozat 2011-ben a Kémia Nemzetközi évében nagy sikerrel indult útjára Sopronban azzal a céllal, hogy négyévenként fórumot adjon a hazai kémiatudomány, a vegyipar és gyógyszeripar, valamint a kémiaoktatás képviselőinek a személyes találkozásra, egymás eredményeinek jobb megismerésére és kapcsolatteremtésre.
Az MKE 2. Nemzeti Konferencia a tudományterületünket szintén érintő 2015-ös ünnepi évben, a Fény Nemzetközi Évében, 2015. augusztus 31. – szeptember 2. között kerül megrendezésre Hajdúszoboszlón.
Az MKE 2. Nemzeti Konferencia a kémia szinte valamennyi fő területét felölelő hagyományos tematika mellett kiváló lehetőséget nyújt a kémiai tudományokban a fény szerepének bemutatására ezzel kapcsolódva a Magyar Tudományos Akadémia által összefogott hazai ünnepi programsorozathoz.
Hajdúszoboszló sokak számára kellemes emlékként élhet korábbi MKE által szervezett konferencia helyszíneként és remélhetően ez az érzés tovább erősödik az idei rendezvényt követően.
A konferencia sikere, a helyszín mellett, alapvetően a résztvevők aktivitásán, a színvonalas előadásokon múlik.
Ennek biztosítása érdekében a Szervezőbizottság nevében ezúton szeretnénk meghívni valamennyi, a tudományterületünkön tevékenykedő kollégát az MKE 2. Nemzeti Konferenciára.
Jelentkezés
A konferenciára jelentkezés valamint az előadások bejelentése és beküldése (feltöltése) online módon történik.
Kiállítás és támogatás
A konferencián lehetőség nyílik műszerek, műszer-kiegészítők, vegyszerek, software-ek, programok, témához kapcsolódó irodalom stb. bemutatására, kiállítására, illetve a rendezvény különböző fórumain való hirdetésre is.
Szintén szeretettel várjuk azoknak a jelentkezését, akik támogatni kívánják rendezvényünket.
Fontos határidők
Előadás összefoglaló feltöltése | 2015. március 27. |
Összefoglalók elfogadása | 2015. április 17. |
Korai regisztráció és fizetési határidő | 2015. június 15. |