“A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle.” (Szilágyi Domokos)
Nemzetközi szakmai fórumot teremteni a kisgyermeknevelés aktuális kérdéseinek megvitatásához, a társadalmi dilemmák megfogalmazásához, a gyakorlati nevelőmunka sikereinek bemutatásához, a szakmai dialógus ösztönzéséhez és kiterjesztéséhez.
A konferencia első napján, plenáris ülésen külföldi vendégelőadók révén nemzetközi kitekintésre, találkozóra, a második napon, a szekciókban szakmai beszélgetésekre, műhelymunkára van lehetőség.
“A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle.” (Szilágyi Domokos)
Nemzetközi szakmai fórumot teremteni a kisgyermeknevelés aktuális kérdéseinek megvitatásához, a társadalmi dilemmák megfogalmazásához, a gyakorlati nevelőmunka sikereinek bemutatásához, a szakmai dialógus ösztönzéséhez és kiterjesztéséhez.
A konferencia első napján, plenáris ülésen külföldi vendégelőadók révén nemzetközi kitekintésre, találkozóra, a második napon, a szekciókban szakmai beszélgetésekre, műhelymunkára van lehetőség.
Alapfeltevésünk, hogy tanárként és diákként is közös nyelvünk lehet a mese, a testi és szellemi nevelésen túl a diákok lelki fejlődésére is figyelnünk kell. A mesén keresztül a diákok a felfedeztető tanítás (inqiury based learning) elemeire támaszkodva érthetik meg az őket körülvevő világ szabályszerűségeit. A tanulói kísérletezést, közvetlen tapasztalatszerzést egy, a hétköznapi életében megtapasztalható jelenség, a szivárvány több szempontból történő körüljárásával kívánjuk megvalósítani. A középiskolai oktatásunkban jól bevált színes kísérleteket módosítottuk óvodás és általános iskolás korosztály számára. A kísérleti bemutató alatt a gyerekek szüleikkel együtt végeznek színes kémiai kísérleteket, elsősorban hétköznapi alapanyagok felhasználásával.
Az esemény honlapja ide kattintva megtekinthető.
Az Európai Fizikai Társulat (EPS) kezdeményezésére 2015 „A fény nemzetközi éve”. Az ENSZ és az UNESCO világeseménnyé emelte a kezdeményezést, ezért ebben az évben kiemelt figyelmet kap a fény tudományos, oktatási, technológiai orvosi és egyéb alkalmazásai.
Ebből az alkalomból a Kecskeméti Katona József Gimnázium egy nagyszabású városi megmozdulást kezdeményez az oktatási intézmények tanulói (szülei) részvételével.
A sétáló szivárvány
megvalósítására, hívjuk tehát a város iskoláit, mely az oktatási intézmények közötti, a szivárvány színeibe öltözött diákok felvonulásával jeleníti meg ezt a mindenki számára ismert gyönyörű természeti jelenséget.
A résztvevők vörös, narancs, sárga, zöld, kék és ibolya (lila) színű pólóban, hat oszlopban vonulnak végig a városon a jelentkező iskolák között, folyamatosan gyarapítva a kígyót.
A város főterén egy közös versmondással zárul.
A veszprémi Lovassy László Gimnázium volt diákja, Ladányi Tamás asztrofotgráfus fotóiból nyílik kiállítás a gimnáziumban. A megnyitó előtt, 15 órától Ladányi Tamás tart előadást az asztrofotózás fizikai és művészi aspektusáról. A rendezvényhez kapcsolódóan kerül kiírásra az „Örökítsd meg a fényt” elnevezésű fotópályázat, melynek értékelését az előadáson hallgathatják meg, míg eredményhirdetését a kiállítás-megnyitón tudhatják meg a pályázók.
Az MKE Nemzeti Konferencia sorozat 2011-ben a Kémia Nemzetközi évében nagy sikerrel indult útjára Sopronban azzal a céllal, hogy négyévenként fórumot adjon a hazai kémiatudomány, a vegyipar és gyógyszeripar, valamint a kémiaoktatás képviselőinek a személyes találkozásra, egymás eredményeinek jobb megismerésére és kapcsolatteremtésre.
Az MKE 2. Nemzeti Konferencia a tudományterületünket szintén érintő 2015-ös ünnepi évben, a Fény Nemzetközi Évében, 2015. augusztus 31. – szeptember 2. között kerül megrendezésre Hajdúszoboszlón.
Az MKE 2. Nemzeti Konferencia a kémia szinte valamennyi fő területét felölelő hagyományos tematika mellett kiváló lehetőséget nyújt a kémiai tudományokban a fény szerepének bemutatására ezzel kapcsolódva a Magyar Tudományos Akadémia által összefogott hazai ünnepi programsorozathoz.
Hajdúszoboszló sokak számára kellemes emlékként élhet korábbi MKE által szervezett konferencia helyszíneként és remélhetően ez az érzés tovább erősödik az idei rendezvényt követően.
A konferencia sikere, a helyszín mellett, alapvetően a résztvevők aktivitásán, a színvonalas előadásokon múlik.
Ennek biztosítása érdekében a Szervezőbizottság nevében ezúton szeretnénk meghívni valamennyi, a tudományterületünkön tevékenykedő kollégát az MKE 2. Nemzeti Konferenciára.
Jelentkezés
A konferenciára jelentkezés valamint az előadások bejelentése és beküldése (feltöltése) online módon történik.
Kiállítás és támogatás
A konferencián lehetőség nyílik műszerek, műszer-kiegészítők, vegyszerek, software-ek, programok, témához kapcsolódó irodalom stb. bemutatására, kiállítására, illetve a rendezvény különböző fórumain való hirdetésre is.
Szintén szeretettel várjuk azoknak a jelentkezését, akik támogatni kívánják rendezvényünket.
Fontos határidők
Előadás összefoglaló feltöltése | 2015. március 27. |
Összefoglalók elfogadása | 2015. április 17. |
Korai regisztráció és fizetési határidő | 2015. június 15. |
A Deák 17 Galériában párhuzamosan két kiállítás lenne a Fény és fényjelenségek témában, az egyik kortárs művészek alkotásaiból válogatás, a másik térrészben pedig gyerekek és fiatalok pályázati anyaga.
Kiállítótér (Résztvevők: Kortárs művészek, idősebb és fiatal generációk egyaránt)
Művészeti alkotások bemutatása, melyek témában a fényhez kapcsolódnak, mint fény és árnyék hatás vagy tükröződések. A kiállítás a fény különböző megjelenési formáit vizsgálja a kortárs képzőművészetben. A spirituális és a technikai, vagyis a transzcendens és az „anyagként” funkcionáló fény közötti különbséget, esetleges párhuzamokat több alkotó művén keresztül járja körbe a tárlat.
A kiállításon szerepelnének installációk, fotók, festmények, objektek és pannók.
Foglalkoztató tér (Kiállítók: általános iskolák felső tagozatos diákjai és a középiskolások)
Pályázati felhívás A Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria fotópályázatot hirdet az általános iskolák felső tagozatos diákjai és a középiskolák tanulói számára. A pályázat témája a fény és fényjelenségek vizuális megformázása. A témában pályázni egyetlen fotóval vagy sorozattal lehet.
Dr. Szilassy Lajos és Orosz István fénnyel kapcsolatos munkáiból nyílik két hónapig tartó kiállítás Illúziók címmel.
PUSZTA FÉNY – PURE LIGHT
című nemzetközi képzőművészeti kiállítás a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia valamint a Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesület rendezésében.
A kiállítás helyszíne a Vasarely Múzeum, (Budapest 1033 Szentlélek tér 6.), megnyitja
KROÓ NORBERT fizikus professzor, akadémikus,
- október 14-én este 6 órakor.
A kiállításon részt vevő művészek:
Carlo Bernardini (I), Bortnyik Éva-Tubák Csaba (A), Hellmut Bruch (A), Carrot-csoport (Bálványos-Fóti-Varga, H), Waltraut Cooper (A), Csörgő Attila (H), Eperjesi Ágnes (H), Erdély Miklós (H), Feledy T. Balázs (H), Lilah Fowler (GB), Gáyor Tibor (H), Halász Péter Tamás (H), Werner Haypeter (D), Hencze Tamás (H), Lucien Hervé (F), Kokesch Ádám (H), Adolf Luther (D), Adalberto Mecarelli (I), Mengyán András (H), Antoni Mikolajczyk (PL), Moholy-Nagy László (H), François Morellet (F), Jan van Munster (NL), Ingo Nussbaumer (A), Pócsi Ferenc (H), Sabine Richter (D), Nicholas Schöffer (F), Henryk Stazewski (PL), Regine Schumann (D), Szirtes János (H), Türk Péter (H)
Eredeti fényművek mellett fényinstallációkhoz készült terveket és megvalósult efemer művek dokumentumait mutatjuk be. Az előtérben Moholy-Nagy László 1932 ben készült, eredeti hanggal rekonstruált Fekete-fehér-szürke fényjáték című filmjét vetítjük.