A Fény Nemzetközi Éve egyik első eseményének az óbudai Polaris Csillagvizsgáló ad otthont. A Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) két amatőr tagja, Bajmóczy György és Czinder Gábor közös asztrofotó-kiállítása nyílik meg február 3-án 19 órakor.
A szervezők a kiállítást életkortól függetlenül ajánlják mindazoknak, akiket érdekel a csillagok titokzatos világa.
A világ éjszakai arcát bemutató kollekció a Zsolnay Kulturális Negyedben mutatkozik be.
Az elismert fotográfusokból álló „The World At Night” szervezet városok, tájak látképét mutatja be csillagászati perspektívából megközelítve, a modern fototechnika segítségével. A tárlaton mintegy száz felvételt láthatunk, amelynek egy része távoli kontinensekről, míg másik fele hazai helyszínekről származik. A Kárpát-medencében készült asztrofotók a TWAN magyar tagja, Ladányi Tamás munkájából valók.
Megnyitja: Márta István ügyvezető, Dr. Nagyváradi László, a Pécsi Tudományegyetem docense és Mánfai György fotóművész
Milyen titkokat rejt a születő csillagok fénye?
dr. Kóspál Ágnes (MTA CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet)
A Nap és a hozzá hasonló csillagok, valamint bolygórendszereik keletkezése egyike az emberiség legősibb kérdéseinek. Ma ugyanez a téma a modern asztrofizika egyik legnagyobb erőkkel kutatott, legizgalmasabb területe, amely napjainkban újabb nagy lendületet vesz a chilei ALMA szubmilliméteres antennahálózat elkészültével. A születőben lévő csillagok fénye ugyanis a mi szemünkkel láthatatlan, infravörös és szubmilliméteres tartományba esik. Az előadásban arról lesz szó, hogyan szerezhetünk információt a csillagkeletkezésről különböző hullámhosszúságú fénysugarak megfigyelésével, felvillantva az ALMA első szenzációs eredményeit is.
Legfontosabb célunk, megyénk alkotó diákspektrumának egy játékos ugyanakkor komoly felkészülést igénylő projektfolyamatba invitálása. Szeretnénk, ha az elkészült alkotások további természettudományos szerkezetek készítésére sarkallnák a kísérletezni vágyó tanulókat.
A verseny zárásának kiemelt momentuma egy közös beszélgetés és a planetáriumi előadás.
Mindig is izgatta a modern kor emberét a fény természete. Nem csoda tehát, ha az Einstein-féle általános relativitáselmélet kidolgozása után nem sokkal az foglalkoztatta a kutatókat, hogy hogyan viselkedik a fény a nagy tömegű csillagok, galaxisok, fekete lyukak közelében.
Az előadást dr. Barnaföldi Gergely Gábor az MTA WIGNER FK Részecske és Magfizikai Intézet kutatója tartja.
A veszprémi Lovassy László Gimnázium volt diákja, Ladányi Tamás asztrofotgráfus fotóiból nyílik kiállítás a gimnáziumban. A megnyitó előtt, 15 órától Ladányi Tamás tart előadást az asztrofotózás fizikai és művészi aspektusáról. A rendezvényhez kapcsolódóan kerül kiírásra az „Örökítsd meg a fényt” elnevezésű fotópályázat, melynek értékelését az előadáson hallgathatják meg, míg eredményhirdetését a kiállítás-megnyitón tudhatják meg a pályázók.